2017–18 Basketball Champions League

Basketball Champions League
Interior of OAKA Olympic Indoor Hall, Athens.jpg
Competition details
Season 2017–18
Teams 32 (competition proper)
56 (qualifying)
Dates 19 September – 2 October 2017
(qualifying)
10 October 2017 – 6 May 2018
(competition proper)
Final positions
Champions Greece AEK Athens (1st title)
Runners-up France Monaco
Third place Spain UCAM Murcia
Fourth place Germany MHP Riesen Ludwigsburg
Awards
MVP United States Manny Harris
Final Four MVP United States Mike Green
Statistical leaders
Index Rating United States D. J. Kennedy
21.4
Points United States D. J. Kennedy
19.0
Rebounds United States D. J. Kennedy
9.0
Assists Montenegro Omar Cook
7.2
Records
Winning streak 13 games
Monaco
Highest attendance 17,984
Monaco 94–100 AEK Athens
(6 May 2018)

The 2017–18 Basketball Champions League was the second season of the Basketball Champions League (BCL), a European-wide professional basketball competition for clubs, that was launched by FIBA. The competition began on 19 September 2017, with the qualifying rounds, and concluded on 6 May 2018.

The Final Four, which was held 4–6 May, was hosted at the Olympic Indoor Hall in Athens, Greece. Hosts AEK Athens won their first Champions League title after defeating Monaco in the final. UCAM Murcia finished in third place while MHP Riesen Ludwigsburg was fourth.

Format changes[]

For the 2017–18 season, the league went back to the initial format of the 2016–17 season, which includes a regular season of four groups of eight teams, followed by a knock-out stage. 24 teams will be qualified directly, while eight teams will come from the three qualifying rounds that will be implemented. In the Round of 16 and quarterfinals, two-legged series will be played, and the season will be capped off with the Final Four.[1]

Eligibility of players[]

FIBA agreed to adopt eligibility rules, forcing the clubs to have at least 5 home-grown players in rosters of 11 or 12 players, or at least four, if the team has got less players.[1]

Team allocation[]

A total of 56 teams from 32 countries will participate in the 2017–18 Basketball Champions League.[2]

Teams[]

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round (TH: Basketball Champions League title holders; FEC: FIBA Europe Cup title holders):

Regular season
France Élan Chalon (1st) Italy Umana Reyer Venezia (1st) Germany EWE Baskets Oldenburg (2nd) Israel Hapoel Unet Holon (RW)
France SIG Strasbourg (2nd) Italy Sidigas Scandone (4th) Germany medi Bayreuth (5th) Latvia Ventspils (2nd)
France Monaco (RW)[Note FRA] Italy Dinamo Sassari (5th) Spain Iberostar TenerifeTH (5th) Lithuania Neptūnas (4th)
Greece AEK Athens (3rd) Turkey Beşiktaş Sompo Japan (2nd) Spain UCAM Murcia (9th) Poland Stelmet Enea Zielona Góra (1st)
Greece Aris (4th) Turkey Banvit (5th) Belgium Oostende (1st) Russia Enisey (6th)
Greece PAOK (5th) Turkey Gaziantep (7th) Czech Republic ČEZ Nymburk (1st) Slovenia Petrol Olimpija (1st)
Third qualifying round
Belgium Basic-Fit Brussels (2nd) Germany Telekom Baskets Bonn (7th) Lithuania Juventus (5th) Spain Movistar Estudiantes (11th)
France Nanterre 92FEC (CW) Italy SikeliArchivi Capo d'Orlando (8th) Poland Rosa Radom (6th) Turkey Pınar Karşıyaka (9th)
Second qualifying round
Bulgaria Lukoil Academic (1st) Finland Kataja (1st) Montenegro Mornar (2nd) Russia Nizhny Novgorod (9th)
Denmark Bakken Bears (1st) Hungary Alba Fehérvár (1st) Romania U-BT Cluj-Napoca (1st) Ukraine Budivelnyk (1st)
First qualifying round
Austria ece Bulls Kapfenberg (1st) Cyprus Keravnos (1st) Kosovo Sigal Prishtina (1st) Portugal Benfica (1st)
Belarus Tsmoki-Minsk (1st) Estonia Kalev/Cramo (1st) Lithuania Vytautas (6th) Russia Avtodor Saratov (10th)
Belgium Telenet Giants Antwerp (3rd) Georgia (country) Dinamo Tbilisi (1st) Republic of Macedonia Karpoš Sokoli (2nd) Spain Divina Seguros Joventut (14th)
Bosnia and Herzegovina Bosna (2nd) Germany MHP Riesen Ludwigsburg (8th) Netherlands Donar (1st) Sweden Luleå (1st)
Notes
  1. ^ France (FRA): Monaco are a club based in Monaco (which does not qualify for European competitions), but participated in European competitions through one of the berths for France (any coefficient points they earn count toward France).

Round and draw dates[]

The schedule of the competition is as follows (all draws are held at the FIBA headquarters in Mies, Switzerland, unless stated otherwise):[3]

Phase Round Draw date First leg Second leg
Qualifying rounds First qualifying round 11 July 2017 19 September 2017 21 September 2017
Second qualifying round 24 September 2017 26 September 2017
Third qualifying round 29 September 2017 2 October 2017
Regular season Matchday 1 10–11 October 2017
Matchday 2 17–18 October 2017
Matchday 3 24–25 October 2017
Matchday 4 31 October–1 November 2017
Matchday 5 7–8 November 2017
Matchday 6 14–15 November 2017
Matchday 7 5–6 December 2017
Matchday 8 12–13 December 2017
Matchday 9 19–20 December 2017
Matchday 10 9–10 January 2018
Matchday 11 16–17 January 2018
Matchday 12 23–24 January 2018
Matchday 13 30–31 January 2018
Matchday 14 6–7 February 2018
Play-offs Round of 16 14 February 2018 6–7 March 2018 13–14 March 2018
Quarter-finals 27–28 March 2018 3–4 April 2018
Final Four Semi-finals 12 April 2018 4 May 2018
Final 6 May 2018

Qualifying rounds[]

The draw for the qualifying rounds was held on 11 July 2017, at the FIBA headquarters in Mies, Switzerland.[4][5]

In the qualifying rounds, teams are divided into seeded and unseeded teams, based on their club coefficients, and then drawn into two-legged home-and-away ties. Teams from the same country cannot be drawn against each other. However, 19 of 24 losing teams enter the 2017–18 FIBA Europe Cup regular season.

First qualifying round[]

A total of 16 teams played in the first qualifying round. The first legs were played on 19 September, and the second legs were played on 21 September 2017.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 126–158 Spain Divina Seguros Joventut 60–72 66–86
Keravnos Cyprus 139–146 Russia Avtodor Saratov 72–83 67–63
Bosna Bosnia and Herzegovina 118–187 Germany MHP Riesen Ludwigsburg 59–85 59–102
Karpoš Sokoli Republic of Macedonia 160–165 Estonia Kalev/Cramo 79–87 81–78
Donar Netherlands 159–138 Lithuania Vytautas 75–77 84–61
Sigal Prishtina Kosovo 124–146 Belarus Tsmoki-Minsk 50–57 74–89
ece Bulls Kapfenberg Austria 134–142 Portugal Benfica 72–75 62–67
Luleå Sweden 153–164 Belgium Telenet Giants Antwerp 79–81 74–83

Second qualifying round[]

A total of 16 teams played in the second qualifying round: eight teams which enter in this round, and the eight winners of the first qualifying round. The first legs were played on 24 September, and the second legs were played on 26 September 2017.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Kalev/Cramo Estonia 142–150 Hungary Alba Fehérvár 78–71 64–79
Divina Seguros Joventut Spain 146–150 Finland Kataja 75–79 71–71
Telenet Giants Antwerp Belgium 156–149 Russia Nizhny Novgorod 90–87 66–62
Avtodor Saratov Russia 158–132 Montenegro Mornar 88–70 70–62
Benfica Portugal 153–178 Bulgaria Lukoil Academic 82–91 71–87
MHP Riesen Ludwigsburg Germany 166–149 Romania U-BT Cluj-Napoca 78–72 88–77
Donar Netherlands 169–163 Denmark Bakken Bears 78–80 91–83
Tsmoki-Minsk Belarus 129–117 Ukraine Budivelnyk 69–64 60–53

Third qualifying round[]

A total of 16 teams played in the third qualifying round: Eight teams which enter in this round, and the eight winners of the second qualifying round. The first legs was played on 29 September, and the second legs were played on 2 October 2017.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Tsmoki-Minsk Belarus 143–148 France Nanterre 92 68–68 75–80
Telenet Giants Antwerp Belgium 145–152 Poland Rosa Radom 75–69 70–83
Avtodor Saratov Russia 129–161 Italy SikeliArchivi Capo d'Orlando 70–69 59–92
Lukoil Academic Bulgaria 160–168 Lithuania Juventus 81–82 79–86
Kataja Finland 151–175 Germany Telekom Baskets Bonn 70–90 81–85
Donar Netherlands 145–153 Spain Movistar Estudiantes 76–76 69–77
Alba Fehérvár Hungary 164–171 Turkey Pınar Karşıyaka 92–90 72–81
MHP Riesen Ludwigsburg Germany 160–109 Belgium Basic-Fit Brussels 85–59 75–50

Regular season[]

The draw for the regular season was held on 11 July 2017, at the FIBA headquarters in Mies, Switzerland.[4][5]

The 32 teams are drawn into four groups of eight, with the restriction that teams from the same country cannot be drawn against each other. In each group, teams play against each other home-and-away, in a round-robin format. The group winners, runners-up, third-placed teams and fourth-placed teams, advance to the round of 16, while the fifth-placed teams and sixth-placed teams enter the 2017–18 FIBA Europe Cup round of 16.

A total of 32 teams play in the regular season: 24 teams which enter in this stage, and the 8 winners of the third qualifying round. The match-days will be on 10–11 October, 17–18 October, 24–25 October, 31 October–1 November, 7–8 November, 14–15 November, 5–6 December, 12–13 December, 19–20 December 2016, 9–10 January, 16–17 January, 23–24 January, 30–31 January and 6–7 February 2017.

Group A[]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification MON KSK EWE MUR SAS JUV HAP ENI
1 France Monaco 14 13 1 1191 952 +239 27 Advance to round of 16 79–65 88–73 83–75 87–55 90–53 94–64 89–73
2 Turkey Pınar Karşıyaka 14 10 4 1192 1160 +32 24 84–77 85–86 79–72 70–79 90–78 98–91 97–81
3 Germany EWE Baskets Oldenburg 14 9 5 1192 1142 +50 23 78–84 96–82 100–80 90–72 102–95 87–86 86–89
4 Spain UCAM Murcia 14 7 7 1096 1105 −9 21 63–68 91–96 85–65 78–83 56–70 78–76 82–77
5 Italy Dinamo Sassari 14 7 7 1158 1174 −16 21 Transfer to FIBA Europe Cup 63–81 87–88 76–83 88–94 93–78 98–84 101–94
6 Lithuania Juventus 14 4 10 1105 1193 −88 18 85–92 76–82 73–77 83–93 90–85 71–69 81–73
7 Israel Hapoel Unet Holon 14 3 11 1160 1244 −84 17 56–85 93–95 94–90 75–81 92–103 106–91 81–75
8 Russia Enisey 14 3 11 1064 1188 −124 17 65–94 74–81 53–79 62–68 65–75 85–81 98–93

Group B[]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification TFE LUD PAOK NEP VEN CHA GAZ ORL
1 Spain Iberostar Tenerife 14 12 2 1155 921 +234 26 Advance to round of 16 82–72 93–79 90–67 65–71 82–62 72–53 88–47
2 Germany MHP Riesen Ludwigsburg 14 12 2 1139 974 +165 26 62–83 103–70 95–83 84–68 94–74 86–74 86–61
3 Greece PAOK 14 7 7 1061 1070 −9 21 74–79 63–83 91–70 83–76 90–81 82–85 79–61
4 Lithuania Neptūnas 14 7 7 1164 1116 +48 21 67–83 71–87 82–69 87–80 75–73 114–73 99–62
5 Latvia Ventspils 14 6 8 1034 1085 −51 20 Transfer to FIBA Europe Cup 73–72 61–73 59–80 69–84 78–77 91–103 55–66
6 France Élan Chalon 14 6 8 1018 1031 −13 20 61–73 56–70 75–61 86–81 69–75 85–60 67–55
7 Turkey Gaziantep 14 4 10 1033 1192 −159 18 74–87 67–72 65–77 98–94 74–99 68–73 82–77
8 Italy SikeliArchivi Capo d'Orlando 14 2 12 887 1102 −215 16 59–106 61–72 58–63 60–90 68–79 69–79 83–57

Group C[]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification SIG BAN AEK BAY EST VEN OLI RAD
1 France SIG Strasbourg 14 9 5 1103 1055 +48 23 Advance to round of 16 87–72 80–78 77–82 77–74 70–67 83–69 98–81
2 Turkey Banvit 14 9 5 1080 1039 +41 23 63–80 78–71 85–74 82–80 90–62 87–83 74–64
3 Greece AEK Athens 14 8 6 1149 1110 +39 22 87–88 70–74 83–81 79–87 84–64 91–73 96–92
4 Germany medi Bayreuth 14 8 6 1145 1115 +30 22 82–80 76–88 80–73 84–90 89–81 78–79 90–85
5 Spain Movistar Estudiantes 14 8 6 1117 1076 +41 22 Transfer to FIBA Europe Cup 81–65 78–73 78–85 68–76 81–80 75–81 78–68
6 Italy Umana Reyer Venezia 14 8 6 1146 1140 +6 22 78–67 108–101 101–103 70–67 92–91 84–67 102–93
7 Slovenia Petrol Olimpija 14 4 10 996 1105 −109 18 78–77 57–65 71–80 77–90 57–72 66–76 80–72
8 Poland Rosa Radom 14 2 12 1032 1128 −96 16 63–74 49–48 63–69 79–96 77–84 71–81 75–58

Group D[]

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification BJK NYM NAN ZGA AVE OST BONN ARIS
1 Turkey Beşiktaş Sompo Japan 14 10 4 1111 1030 +81 24 Advance to round of 16 91–80 79–74 65–60 80–86 87–77 95–79 83–61
2 Czech Republic ČEZ Nymburk 14 10 4 1152 1100 +52 24 64–70 72–81 84–70 81–77 86–72 106–98 99–70
3 France Nanterre 92 14 9 5 1149 1091 +58 23 73–68 84–90 95–82 89–81 75–74 93–90 91–63
4 Poland Stelmet Enea Zielona Góra 14 6 8 1075 1087 −12 20 99–96 82–88 85–82 90–79 98–68 73–69 72–80
5 Italy Sidigas Scandone 14 6 8 1049 1028 +21 20 Transfer to FIBA Europe Cup 90–74 80–63 102–106 57–64 66–57 61–69 79–66
6 Belgium Oostende 14 6 8 975 1050 −75 20 49–77 73–79 73–60 82–78 51–61 86–84 69–67
7 Germany Telekom Baskets Bonn 14 5 9 1079 1095 −16 19 73–74 87–89 62–84 72–58 79–74 66–74 76–59
8 Greece Aris 14 4 10 930 1039 −109 18 65–72 65–71 70–62 70–64 59–56 66–70 69–75


Playoffs[]

In the playoffs, teams play against each other over two legs on a home-and-away basis, except for the Final Four. In the playoffs draw, the group winners and the runners-up are seeded, and the third-placed teams and the fourth-placed teams are unseeded. The seeded teams are drawn against the unseeded teams, with the seeded teams hosting the second leg. Teams from the same group cannot be drawn against each other.

Bracket[]

 
Round of 16
6–7 and 13–14 March
Quarterfinals
27–28 March and 3–4 April
Semifinals
4 May
Final
6 May
 
                      
 
 
 
 
Germany EWE Oldenburg 6386149
 
 
 
Germany Riesen Ludwigsburg 8874 162
 
Germany Riesen Ludwigsburg 8189170
 
 
 
Germany medi Bayreuth 8677 163
 
Germany medi Bayreuth 8184165
 
 
 
Turkey Beşiktaş 7684 160
 
Germany MHP Riesen Ludwigsburg 65
 
 
 
France Monaco87
 
France Nanterre 92 6664130
 
 
 
Turkey Banvit 7473 147
 
Turkey Banvit 7775152
 
 
 
France Monaco 8574 159
 
Poland Zielona Góra 8260142
 
 
 
France Monaco 8490 174
 
France Monaco94
 
 
 
Greece AEK Athens100
 
Greece AEK Athens 8893181
 
 
 
Czech Republic ČEZ Nymburk 9882 180
 
Greece AEK Athens 7883161
 
 
 
France SIG Strasbourg 6983 152
 
Lithuania Neptūnas 7378151
 
 
 
France SIG Strasbourg 6888 156
 
Greece AEK Athens77
 
 
 
Spain UCAM Murcia75Third place game
 
Greece PAOK 7467141
 
  
 
Turkey Pınar Karşıyaka 6879 147
 
Turkey Pınar Karşıyaka 6572137Germany MHP Riesen Ludwigsburg74
 
 
 
Spain UCAM Murcia 7981 160Spain UCAM Murcia85
 
Spain UCAM Murcia 6683149
 
 
Spain Iberostar Tenerife 7172 143
 

Round of 16[]

The first legs were played on 6–7 March, and the second legs on 13–14 March 2018.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
PAOK Greece 141–147 Turkey Pınar Karşıyaka 74–68 67–79
Nanterre 92 France 130–147 Turkey Banvit 66–74 64–73
AEK Athens Greece 181–180 Czech Republic ČEZ Nymburk 88–98 93–82
EWE Baskets Oldenburg Germany 149–162 Germany MHP Riesen Ludwigsburg 63–88 86–74
Stelmet Enea Zielona Góra Poland 142–174 France Monaco 82–84 60–90
medi Bayreuth Germany 165–160 Turkey Beşiktaş Sompo Japan 81–76 84–84
UCAM Murcia Spain 149–143 Spain Iberostar Tenerife 66–71 83–72
Neptūnas Lithuania 151–156 France SIG Strasbourg 73–68 78–88

Quarterfinals[]

The first legs were played on 27–28 March, and the second legs were played on 3–4 April 2018.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Banvit Turkey 152–159 France Monaco 77–85 75–74
Pınar Karşıyaka Turkey 137–160 Spain UCAM Murcia 65–79 72–81
AEK Athens Greece 161–152 France SIG Strasbourg 78–69 83–83
MHP Riesen Ludwigsburg Germany 170–163 Germany medi Bayreuth 81–86 89–77

Final Four[]

The concluding Final Four tournament will be played on 4–6 May 2018. The drawing of the pairings took place on 12 April 2018. On 5 April, the O.A.C.A. Olympic Indoor Hall in Athens, Greece was announced as the venue of the 2018 Final Four.[6]

 
Final
 
      
 
4 May
 
 
Germany MHP Riesen Ludwigsburg 65
 
6 May
 
France Monaco87
 
France Monaco94
 
4 May
 
Greece AEK Athens100
 
Greece AEK Athens 77
 
 
Spain UCAM Murcia75
 
Third place game
 
 
6 May
 
 
Germany MHP Riesen Ludwigsburg 74
 
 
Spain UCAM Murcia85

Awards[]

Most Valuable Player[]

Player Team Ref.
United States Manny Harris Greece AEK Athens
[7]

Final Four MVP[]

Player Team Ref.
United States Mike Green Greece AEK Athens
[8]

Star Lineup[]

First team Second team Ref.
Players Teams Players Teams
United States Manny Harris Greece AEK Athens United States Gabe York Germany medi Bayreuth
[9]
United States D. J. Kennedy Turkey Pinar Karşıyaka United States Kendrick Ray Czech Republic ČEZ Nymburk
United Kingdom Ovie Soko Spain UCAM Murcia United States Christopher Evans France Monaco
France Louis Labeyrie France SIG Strasbourg Greece Dusan Sakota Greece AEK Athens
Bosnia and Herzegovina Elmedin Kikanović France Monaco Slovenia Gašper Vidmar Turkey Banvit

Best Young Player[]

Player Team Ref.
Lithuania Arnoldas Kulboka Italy SikeliArchivi Capo d'Orlando
[10]

Best Coach[]

Player Team Ref.
United States John Patrick Germany MHP Riesen Ludwigsburg
[11]

Game Day MVP[]

After each gameday a selection of five players with the highest efficiency ratings is made by the Basketball Champions League. Afterwards, the official website decides which player is crowned Game Day MVP.

Regular season[]

Gameday Player Team EFF Ref.
1
United States Jarrod Jones Turkey Pınar Karşıyaka
33
2
United States Adam Smith France Élan Chalon
31
3
United States Byron Allen Germany EWE Baskets Oldenburg
26
4
United States Adonis Thomas Turkey Banvit
23
5
United States D. J. Kennedy Turkey Pınar Karşıyaka
35
6
Lithuania Arnas Butkevičius Lithuania Neptūnas
42
7
United States Corey Walden Israel Hapoel Unet Holon
30
8
Greece Lefteris Bochoridis Greece Aris
32
9
United States Jamal Shuler France Nanterre 92
26
10
Kosovo Dardan Berisha Czech Republic ČEZ Nymburk
24
11
United Kingdom Ovie Soko Spain UCAM Murcia
31
12
Bulgaria Dee Bost France SIG Strasbourg
30
13
Croatia Goran Suton Spain Movistar Estudiantes
34
14
United States Manny Harris Greece AEK Athens
31

Round of 16[]

Player Team EFF Ref.
United States Manny Harris (2) Greece AEK Athens
34 / 32

See also[]

References[]

  1. ^ a b "Basketball Champions League announces next season's competition format, calendar and improved financial benefits". BasketballCL.com. 8 May 2017.
  2. ^ "Champions line up in battle for European glory". BasketballCL.com. 28 June 2017.
  3. ^ "BCL Competition Regulations 2017-18" (PDF). BasketballCL.com. Retrieved 24 May 2017.
  4. ^ a b "Basketball Champions League draw explained". BasketballCL.com. 4 July 2017.
  5. ^ a b "Basketball Champions League Qualification Rounds and Regular Season draw completed". BasketballCL.com. 11 July 2017.
  6. ^ "Athens to host Basketball Champions League Final Four". Championsleague.basketball. 5 April 2018. Retrieved 5 April 2018.
  7. ^ [1]
  8. ^ "Mike Green (AEK) - MVP - Final Four 2018 - Basketball Champions League 2017-18". www.youtube.com. 6 May 2018. Retrieved 13 May 2018.
  9. ^ [2]
  10. ^ [3]
  11. ^ [4]
  12. ^ "MVP Gameday 1 - Jarrod Jones (29pts.) makes the difference in Pinar Karsiyaka's narrow victory". www.youtube.com. 12 October 2017. Retrieved 12 October 2017.
  13. ^ "MVP Gameday 2 - Elan Chalon's Adam Smith (25pts. 8ast. 7reb.) dashed Orlandina's hopes". www.youtube.com. 18 October 2017. Retrieved 18 October 2017.
  14. ^ "MVP Gameday 3 - Bryon Allen (21 points) showed a nice performance vs. Pinar Karsiyaka". www.youtube.com. 27 October 2017. Retrieved 27 October 2017.
  15. ^ "MVP Gameday 4 - Banvit's Adonis Thomas (23 points) scoops Gameday 4 MVP award". www.youtube.com. 3 November 2017. Retrieved 3 November 2017.
  16. ^ "MVP Gameday 5 - Pinar Karsiyaka's D.J. Kennedy (30pts. 13reb.) dominated against UCAM Murcia". www.youtube.com. 10 November 2017. Retrieved 10 November 2017.
  17. ^ "MVP Gameday 6 - Neptunas Klaipeda's Arnas Butkevicius (19pts. 13reb. 10ast.) tears PAOK apart!". www.youtube.com. 17 November 2017. Retrieved 17 November 2017.
  18. ^ "MVP Gameday 7 - Corey Walden drops 31pts in an amazing performance against EWE Baskets Oldenburg!". www.youtube.com. 8 December 2017. Retrieved 8 December 2017.
  19. ^ "MVP Gameday 8 - Bochoridis (22pts & 9ast) leads Aris in scoring against Stelmet Zielona Gora!". www.youtube.com. 15 December 2017. Retrieved 15 December 2017.
  20. ^ "MVP Gameday 9 - Jamal Shuler (23pts 9ast & 3reb) makes the difference for Nanterre 92". www.youtube.com. 22 December 2017. Retrieved 22 December 2017.
  21. ^ "MVP Gameday 10: Dardan Berisha drops 24pts 6ast & 5reb vs. Telekom Baskets Bonn!". www.youtube.com. 12 January 2018. Retrieved 12 January 2018.
  22. ^ "MVP Gameday 11: Ovie Soko (27pts & 11reb) shows he can do it all vs. EWE Baskets Oldenburg". www.youtube.com. 19 January 2018. Retrieved 19 January 2018.
  23. ^ "MVP Gameday 12: Dee Bost (23pts) in focus during 1-point win over AEK". www.youtube.com. 26 January 2018. Retrieved 26 January 2018.
  24. ^ "MVP Gameday 13: Goran Suton (25pts 12reb) drops a double-double in a decisive win over Banvit!". www.youtube.com. 2 February 2018. Retrieved 2 February 2018.
  25. ^ "MVP Gameday 14: Manny Harris (23pts 8reb 6ast & 4stl) gave AEK the edge over medi Bayreuth!". www.youtube.com. 9 February 2018. Retrieved 10 February 2018.
  26. ^ "MVP Round of 16: Manny Harris (61PTS!) made the difference in AEK's effort vs. CEZ Nymburk". www.youtube.com. 16 March 2018. Retrieved 17 March 2018.

External links[]