1999 Evert Cup - Doubles

Doubles
1999 Newsweek Champions Cup
and the Evert Cup
ChampionsSwitzerland Martina Hingis
Russia Anna Kournikova
Runners-upUnited States Mary Joe Fernández
Czech Republic Jana Novotná
Final score6–2, 6–2
Events
Singles men women
Doubles men women
← 1998 · Newsweek Champions Cup · 2000 →
← 1998 · Evert Cup · 2000 →

The 1999 Evert Cup – Doubles was the doubles event of the eleventh ion of the tennis tournament played at Indian Wells, California, United States. It was the second WTA Tier I tournament of the year, and part of the US Spring tennis season. Lindsay Davenport and Natasha Zvereva were the defending champions but lost in the quarterfinals to Serena Williams and Venus Williams.

Martina Hingis and Anna Kournikova won in the final 6–2, 6–2 against Mary Joe Fernández and Jana Novotná.

Seeds[]

The top four seeded teams received byes into the second round.

Draw[]

Key[]

Finals[]

Semifinals Final
          
  United States Serena Williams
United States Venus Williams
3 4  
  United States Mary Joe Fernández
Czech Republic Jana Novotná
6 6  
  United States Mary Joe Fernández
Czech Republic Jana Novotná
2 2  
2 Switzerland Martina Hingis
Russia Anna Kournikova
6 6  
7 Spain Conchita Martínez
Argentina Patricia Tarabini
1 0  
2 Switzerland Martina Hingis
Russia Anna Kournikova
6 6

Top half[]

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
1 United States L Davenport
Belarus N Zvereva
6 6  
  United States C Rubin
France S Testud
3 6 6   United States C Rubin
France S Testud
2 4  
  Romania C Cristea
Romania R Dragomir
6 2 4 1 United States L Davenport
Belarus N Zvereva
6 2 3
  United States S Williams
United States V Williams
6 6     United States S Williams
United States V Williams
4 6 6
  United States K Adams
United States D Graham
0 1     United States S Williams
United States V Williams
4 6 6
  Italy S Farina
United States L Wild
6 5 6   Italy S Farina
United States L Wild
6 4 2
6 South Africa M de Swardt
Ukraine E Tatarkova
3 7 4   United States S Williams
United States V Williams
3 4  
  United States M J Fernández
Czech Republic J Novotná
6 6  
3 United States L Raymond
Australia R Stubbs
6 6  
  Belgium S Appelmans
Zimbabwe C Black
3 6 6   Belgium S Appelmans
Zimbabwe C Black
3 4  
WC Belarus O Barabanschikova
Spain M Serna
6 1 3 3 United States L Raymond
Australia R Stubbs
6 2 3
  United States C Morariu
United States M Seles
6 2 2   United States M J Fernández
Czech Republic J Novotná
4 6 6
  United States M J Fernández
Czech Republic J Novotná
3 6 6   United States M J Fernández
Czech Republic J Novotná
6 77  
  Australia K Kunce
United States K Po
6 77     Australia K Kunce
United States K Po
3 62  
8 Romania I Spîrlea
Netherlands C Vis
1 65  

Bottom half[]

First Round Second Round Quarterfinals Semifinals
7 Spain C Martínez
Argentina P Tarabini
6 6  
  Croatia M Lučić
France M Pierce
2 4   7 Spain C Martínez
Argentina P Tarabini
7 6  
  Belgium E Callens
France J Halard-Decugis
7 7     Belgium E Callens
France J Halard-Decugis
5 4  
  South Africa N de Villiers
South Africa L Horn
5 5   7 Spain C Martínez
Argentina P Tarabini
6 2 77
  United States E deLone
Australia N Pratt
7 1 2 WC Germany S Graf
Germany A Huber
4 6 64
WC Germany S Graf
Germany A Huber
5 6 6 WC Germany S Graf
Germany A Huber
6 6  
4 France A Fusai
France N Tauziat
2 4  
7 Spain C Martínez
Argentina P Tarabini
1 0  
5 Russia E Likhovtseva
Japan A Sugiyama
3 6 6 2 Switzerland M Hingis
Russia A Kournikova
6 6  
Q Netherlands K Boogert
France A-G Sidot
6 4 4 5 Russia E Likhovtseva
Japan A Sugiyama
6 6  
  United States S Cacic
Belgium D Van Roost
2 4     United States A Frazier
United States K Schlukebir
4 4  
  United States A Frazier
United States K Schlukebir
6 6   5 Russia E Likhovtseva
Japan A Sugiyama
4 2  
  South Africa A Coetzer
South Africa J Steck
5 7 3 2 Switzerland M Hingis
Russia A Kournikova
6 6  
  Austria B Schett
Switzerland P Schnyder
7 5 6   Austria B Schett
Switzerland P Schnyder
1 1  
2 Switzerland M Hingis
Russia A Kournikova
6 6  

Qualifying[]

Seeds[]

Qualifiers[]

  1. Netherlands Kristie Boogert / France Anne-Gaëlle Sidot

Qualifying draw[]

Key[]

First Round Second Round Qualifying Competition
         
1 Czech Republic Květa Hrdličková
Czech Republic Helena Vildová
6
  France Alexia Dechaume-Balleret
Germany Barbara Rittner
8
  France Alexia Dechaume-Balleret
Germany Barbara Rittner
1
  Canada Maureen Drake
Germany Elena Wagner
8
  Poland Aleksandra Olsza
United States Lilia Osterloh
7
  Canada Maureen Drake
Germany Elena Wagner
9
  Canada Maureen Drake
Germany Elena Wagner
6
  Netherlands Kristie Boogert
France Anne-Gaëlle Sidot
8
  Netherlands Kristie Boogert
France Anne-Gaëlle Sidot
9
  Italy Tathiana Garbin
United States Samantha Reeves
8
  Netherlands Kristie Boogert
France Anne-Gaëlle Sidot
8
2 Chinese Taipei Janet Lee
Thailand Tamarine Tanasugarn
2
WC United States Tara Snyder
United States Alexandra Stevenson
6
2 Chinese Taipei Janet Lee
Thailand Tamarine Tanasugarn
8

External links[]