10 meter running target mixed

10 meter running target mixed
Men
Number of shots2x20
World ChampionshipsSince 1994
Abbreviation10RTMIX
Women
Number of shots2x20
World ChampionshipsSince 2002
Abbreviation10RT20MIX
Targets used in ISSF 10 meter running target disciplines.

10 metre running target mixed is one of the ISSF shooting events, in which one shoots an airgun at a target that moves sideways. The target is pulled across a two-meter aisle at a range of 10 metres from the firing point. The target is pulled either slow or fast, and it is visible for 5 or 2.5 seconds, respectively. The difference from 10 metre running target is that the slow and the fast runs are fired in a randomized order, that is not known beforehand to the shooter.

The course of fire is 40 shots, divided into two 20-shot stages, each consisting of exactly 10 slow and 10 fast runs.

World Championships, Men[]

Year Place Gold Silver Bronze
1994 Italy Milan  Roy Hill (USA)  Miroslav Janus (CZE)  Krister Holmberg (FIN)
1998 Spain Barcelona  Zhiyuan Niu (CHN)  Miroslav Lizal (CZE)  Jury Jourasov (UKR)
2002 Finland Lahti  Jozsef Sike (HUN)  Michael Jakosits (GER)  Adam Saathoff (USA)
2006 Croatia Zagreb  Lukasz Czapla (POL)  Lin Gan (CHN)  Zhiyuan Niu (CHN)
2008 Czech Republic Plzeň  Lukasz Czapla (POL)  Krister Holmberg (FIN)  Emil Martinsson (SWE)
2009 Finland Heinola  Dimitry Romanov (RUS)  Miroslav Januš (CZE)  Maxim Stepanov (RUS)
2010 Germany Munich  Jo Yong Chol (PRK)  Zeng Guobin (CHN)  Jeong You Jin (KOR)
2012 Sweden Stockholm  Josef Nikl (CZE)  Laszlo Boros (HUN)  Mikhail Azarenko (RUS)
2014 Spain Granada  Zhai Yujia (CHN)  Emil Martinsson (SWE)  Dmitry Romanov (RUS)
2016 Germany Suhl  Emil Martinsson (SWE)  Pak Myong Won (PRK)  Tomi-Pekka Heikkilä (FIN)
2018 South Korea Changwon  Tomi-Pekka Heikkilä (FIN)  Łukasz Czapla (POL)  Mikhail Azarenko (RUS)

World Championships, Men Team[]

Year Place Gold Silver Bronze
1994 Italy Milan Czech Republic Czech Republic
Miroslav Januš
Jan Kermiet
Lubos Racansky
Russia Russia
Anatoli Asrabaev
Igor Kolesov
Alexander Konichev
United States United States of America
Roy Hill
Adam Saathoff
Lonn Saunders
1998 Spain Barcelona Czech Republic Czech Republic
Miroslav Lizal
Lubos Racansky
Miroslav Januš
China People's Republic of China
Zhiyuan Niu
Ling Yang
Jun Xiao
Finland Finland
Krister Holmberg
Vesa Saviahde
Pasi Wedman
2002 Finland Lahti Russia Russia
Dimitri Lykin
Maxim Stepanov
Igor Kolesov
China People's Republic of China
Ling Yang
Guobin Zeng
Zhiyuan Niu
Finland Finland
Pasi Wedman
Vesa Saviahde
Teppo Koskue
2006 Croatia Zagreb China People's Republic of China
Zhiyuan Niu
Lin Gan
Ling Yang
Ukraine Ukraine
Vladyslav Prianishnikov
Oleksandr Ulvak
Andrey Gilchenko
Sweden Sweden
Niklas Bergstroem
Emil Martinsson
Sami Pesonen
2008 Czech Republic Plzeň Russia Russia
Dmitry Romanov
Aleksandr Blinov
Maxim Stepanov
Ukraine Ukraine
Vladyslav Prianishnikov
Andrey Gilchenko
Alexander Zinenko
Hungary Hungary
Jozsef Sike
Tibor Szabo
Tamas Tasi
2009 Finland Heinola Russia Russia
Dmitry Romanov
Alexander Ivanov
Maxim Stepanov
Czech Republic Czech Republic
Miroslav Januš
Josef Nikl
Bedrich Jonas
Slovakia Slovakia
Peter Planovsky
Peter Pelach
Miroslav Jurco
2010 Germany Munich China China
Zeng Guobin
Zhai Yujia
Yang Ling
Russia Russia
Dmitry Romanov
Mikhail Azarenko
Maxim Stepanov
Slovakia Slovakia
Peter Planovsky
Peter Pelach
Miroslav Jurco
2012 Sweden Stockholm Russia Russia
Dmitry Romanov
Mikhail Azarenko
Maxim Stepanov
Ukraine Ukraine
Yehor Chyrva
Vladislav Prianishnikov
Andrey Gilchenko
Czech Republic Czech Republic
Josef Nikl
Bedrich Jonas
Miroslav Januš
2014 Spain Granada Russia Russia
Dmitry Romanov
Alexander Ivanov
Maxim Stepanov
China China
Zhai Yujia
Zhang Jie
Xie Duran
Hungary Hungary
Laszlo Boros
Jozsef Sike
Tamas Tasi
2016 Germany Suhl Finland Finland
Tomi-Pekka Heikkilä
Heikki Lahdekorpi
Krister Holmberg
Sweden Sweden
Emil Martinsson
Niklas Bergström
Jesper Nyberg
North Korea North Korea
Pak Myong Won
Jo Yong Chol
Ri Yong Hun
2018 South Korea Changwon Sweden Sweden
Jesper Nyberg
Niklas Bergström
Emil Martinsson
Russia Russia
Mikhail Azarenko
Maxim Stepanov
Vladislav Prianishnikov
North Korea North Korea
Kwon Kwang Il
Jo Yong Chol
Pak Myong Won

World Championships, Women[]

Year Place Gold Silver Bronze
2002 Finland Lahti  Audrey Soquet (FRA)  Zhiqi Qiu (CHN)  Xia Wang (CHN)
2006 Croatia Zagreb  Audrey Corenflos (FRA)  Galina Avramenko (UKR)  Aiwen Sun (CHN)
2008 Czech Republic Plzeň  Galina Avramenko (UKR)  Viktoriya Zabolotna (UKR)  Kateryna Samohina (UKR)
2009 Finland Heinola  Natalya Gurova (KAZ)  Viktoriya Zabolotna (UKR)  Olga Stepanova (RUS)
2010 Germany Munich  Li Xue Yan (CHN)  Yang Zeng (CHN)  Su Li (CHN)
2012 Sweden Stockholm  Su Li (CHN)  Li Xue Yan (CHN)  Galina Avramenko (UKR)
2014 Spain Granada  Su Li (CHN)  Yang Zeng (CHN)  Galina Avramenko (UKR)
2016 Germany Suhl  Yang Zeng (CHN)  Galina Avramenko (UKR)  Julia Eydenzon (RUS)
2018 South Korea Changwon  Su Li (CHN)  Li Xue Yan (CHN)  Irina Izmalkova (RUS)

World Championships, Women Team[]

Year Place Gold Silver Bronze
2002 Finland Lahti China China
Zhiqi Qiu
Xia Wang
Xuan Xu
Germany Germany
Silke Johannes
Daniela Faust
Julie Kirr
Ukraine Ukraine
Galina Avramenko
Ganna Neustroyeva
Kateryna Samohina
2006 Croatia Zagreb Ukraine Ukraine
Galina Avramenko
Viktoriya Zabolotna
Kateryna Samohina
China China
Aiwen Sun
Xuan Xu
Qijue Wang
Russia Russia
Anna Ilina
Irina Izmalkova
Julia Eydenzon
2010 Germany Munich China China
Su Li
Li Xue Yan
Yang Zeng
Russia Russia
Marina Gulak
Julia Eydenzon
Irina Izmalkova
Ukraine Ukraine
Galina Avramenko
Viktoriya Rybovalova
Tetanya Davydenko
2012 Sweden Stockholm China China
Su Li
Li Xue Yan
Yang Zeng
Russia Russia
Olga Stepanova
Julia Eydenzon
Irina Izmalkova
Ukraine Ukraine
Galina Avramenko
Viktoriya Rybovalova
Anastasiya Savelyeva
2014 Spain Granada China China
Su Li
Li Xue Yan
Yang Zeng
Russia Russia
Olga Stepanova
Julia Eydenzon
Irina Izmalkova
Ukraine Ukraine
Galina Avramenko
Viktoriya Rybovalova
Kateryna Samohina
2016 Germany Suhl China China
Su Li
Zhao Li Li
Yang Zeng
Russia Russia
Olga Stepanova
Julia Eydenzon
Irina Izmalkova
Ukraine Ukraine
Galina Avramenko
Viktoriya Rybovalova
Liudmyla Vasylyuk
2018 South Korea Changwon China China
Su Li
Li Xue Yan
Huang Qingqing
Ukraine Ukraine
Galina Avramenko
Viktoriya Rybovalova
Valentyna Honcharova
Russia Russia
Olga Stepanova
Julia Eydenzon
Irina Izmalkova

World Championships, total medals[]

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 China (CHN)1511430
2 Russia (RUS)67922
3 Czech Republic (CZE)3418
4 Ukraine (UKR)28919
5 Sweden (SWE)2226
6 Finland (FIN)2147
7 Poland (POL)2103
8 France (FRA)2002
9 Hungary (HUN)1124
 North Korea (PRK)1124
11 United States (USA)1023
12 Kazakhstan (KAZ)1001
13 Germany (GER)0202
14 Slovakia (SVK)0022
15 South Korea (KOR)0011
Totals (15 nations)383838114

Current world records[]

Current world records in 10 metre running target mixed
Men Individual 393  Vladyslav Prianishnikov (UKR)
 Jesper Nyberg (SWE)
February 26, 2008
February 27, 2020
Winterthur (SUI)
Wrocław (POL)
Teams 1158  Russia (Blinov, Ermolenko, Lykin)
 China (Gan, Niu, Yang)
March 22, 2002
July 31, 2006
Thessaloniki (GRE)
Zagreb (CRO)
Junior Men Individual 386  Dmitry Romanov (RUS)
 Mikhail Azarenko (RUS)
July 31, 2006
March 5, 2011
Zagreb (CRO)
Brescia (ITA)
Teams 1138  Ukraine (Gilchenko, Savkin, Zinenko) March 31, 1996 Budapest (HUN)
Women Individual 391  Su Li (CHN) September 11, 2018 Changwon (KOR)
Teams 1158  China (Li, Yang, Su) August 5, 2010 Munich (GER)
Junior Women Individual 383  Galina Avramenko (UKR) November 6, 2003 Gothenburg (SWE)
Teams 1105  Russia (Danilenko, Gulak, Stepanova) July 26, 2006 Zagreb (CRO)